У розвитку кафедри географії України та регіоналістики чітко виділяються п'ять етапів, які пов’язані зі змінами в Українській державі, запитами у нових спеціалістах і динамічним розвитком факультету.
Перший етап зумовлений утворенням молодої Української держави, активізацією суспільно-політичного життя, що потребувало пошуку нових шляхів і підходів до розвитку української географічної освіти і науки, як у всеукраїнському масштабі, так і на рівні окремих регіонів. Необхідно було реагувати на запити господарської практики. Кафедра, будучи випускною з підготовки фахівців за спеціальністю “Географія”, відповідала за спеціалізацію “Географія України”. За умов відсутності на той час навчальних підручників, посібників, методичних розробок і навчальних програм з даної спеціалізації, новостворена кафедра активно включилася в цю роботу. Видана серія програмних і методичних матеріалів для забезпечення навчального процесу. Кафедра тісно співпрацювала з обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, читаючи на курсах підвищення кваліфікації вчителів географії цикли лекцій з фізичної та економічної географії України, оскільки школи не були забезпечені відповідними підручниками і методичними матеріалами.
Другий етап пов’язаний із відкриттям у 2001 році на кафедрі географії та картографії України нової спеціальності “Землевпорядкування та кадастр” (спеціалізація “Управління територіями”). Для забезпечення навчального процесу виникла потреба у спеціалістах вищої категорії з геодезичною освітою. На кафедру прийняті викладачами спеціалісти Чернівецького топогеодезичного центру. Кафедра географії та картографії України стала випускаючою по двох спеціальностях (“географія”, “землевпорядкування та кадастр”) за трьома освітньо-кваліфікаційними рівнями (бакалавр, спеціаліст, магістр). Одночасно відбувався активний розвиток географічного факультету. Відкрилися нові спеціальності. Для забезпечення навчального процесу були створені нові кафедри, що вимагало укомплектування їх кадрами вищої категорії. Тому значна частина викладацького складу кафедри географії та картографії України перейшла працювати на інші кафедри. На цьому етапі відбулася “ротація” кадрів:
1) кафедра поповнюється новими спеціалістами для забезпечення нової спеціальності “Землевпорядкування та кадастр”,
2) з кафедри переходять висококваліфіковані фахівці на новостворені кафедри,
3) поступово колектив кафедри оновлюється своїми найкращими випускниками.
Третій етап функціонування кафедри пов’язаний із створенням у 2009 році на базі кафедри географії України, картографії та геоінформатики двох самостійних кафедр. Кафедра стала випускною з “Географії” за трьома ОКР: бакалавр, спеціаліст, магістр. У 2014 році отримано ліцензію на підготовку фахівців за напрямом “Географія”, спеціальністю “Географія України”. З цією метою було розроблене навчально-методичне забезпечення з нових предметів.
Четвертий етап пов’язаний із закриттям в Україні у 2016 році спеціальності “Географія України”. Кафедра стала випускною зі спеціальності “Географія”. У 2020 році кафедра географії України та регіоналістики добилася відкриття у 2020-2021 навчальному році нових освітніх програм “Регіональний розвиток і просторове планування” у межах спеціальності 106 “Географія” за освітніми рівнями "бакалавр" і "магістр". Відкриття нового, перспективного, напряму належним чином було оцінено абітурієнтами, а водночас стало поштовхом до розвитку кафедри.
Політика ЧНУ щодо укрупнення структурних підрозділів та розуміння перспектив посилення природничого напряму досліджень на кафедрі, зумовили приєднання до кафедри географії України та регіоналістики у 2022 році кафедри гідрометеорології та водних ресурсів. Що й ознаменувало новий, п'ятий етап. Об’єднання кафедр не лише розширило спектр наукових досліджень та збільшило кількість випускових освітніх програм, воно розкрило нові перспективи для розвитку.
Завідувачі кафедрою
Жупанський Ярослав Іванович
Час завідування: 1990 –2004 рр.
Першим завідувачем кафедри у 1990-2004 роках був професор Я.І. Жупанський.
Народився 27 червня 1934 р. в с. Перерів Коломийського р-ну Івано-Франківської обл. Українець. Помер 15 березня 2009 року.
Закінчив географічний факультет Чернівецького університету в 1956 р., працював вчителем географії в середній школі, начальником відділу обласного статистичного управління. З 1958 р. працює в Чернівецькому університеті. Закінчив аспірантуру на кафедрі економічної географії, кандидат географічних наук (1964 р.), доцент (1967 р.), доктор географічних наук (1981 р.), професор (1983 р.). Обирався деканом географічного факультету (1967 – 1973 рр., 1982 – 1987 рр.), деканом заочного педагогічного факультету (1979 -1982 рр.). В.о. проректора з наукової роботи (1982 р.). Завідувач кафедри економічної географії (1982 – 1983 рр.), кафедри фізичної географії і картографії (1983 – 1990 рр.).
Докторська дисертація „Дослідження виробничо-територіальних комплексів картографічним методом (проблеми, методика, застосування)” захищена в секторі географії АН України в 1980 р.
Підготував 2 докторів географічних наук, 14 кандидатів наук.
Основні наукові проблеми, що розробляв вчений – географія виробничо-територіальних комплексів, використання трудових ресурсів, соціально-економічна картографія, історія географічної науки, методика викладання географії в середній та вищій школі. Автор понад 300 наукових праць.
Нагороди: Я.І. Жупанський – Відмінник освіти України, почесний професор Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича, ювілейна медаль „За доблесну працю”, медаль „Ветеран праці”, медаль ім. А.С. Макаренка „За заслуги в галузі освіти і педагогічної науки”, Почесна грамота Президії Верховної Ради України, премія імені Омеляна Поповича, нагорода АН вищої школи України ім. Ярослава Мудрого.
Академік АН вищої школи України, Української екологічної АН. Дійсний член наукового товариства ім. Т. Шевченка. Почесний член Українського географічного товариства. Почесний професор Чернівецького університету. Заслужений працівник освіти України.
Науковий профіль у Google Scholar
Джаман Василь Олексійович
Час завідування: 2004 – 2021 рр.
1982 р. закінчив географічний факультет Чернівецького державного університету за спеціальністю „Географ. Викладач”.
1987 р. захистив кандидатську дисертацію „Маятникові трудові поїздки і використання робочої сили в регіоні (економіко-географічний аналіз на прикладі Чернівецької області)”, шифр 11.00.02 – економічна та соціальна географія. 1992 р. – присвоєно звання доцента по кафедрі географії і картографії України.
2004 р. захистив докторську дисертацію „Регіональні системи розселення: демогеографічний аналіз (на прикладі Західного регіону України)”, шифр 11.00.02. – економічна та соціальна географія. 2006 р. – присвоєно звання професора кафедри географії України, картографії та геоінформатики. Підготував 7 кандидатів географічних наук (Костащук І.І., Печенюк В.О., Заблотовська Н.В., Заячук О.Г., Колядинський П.В., Атаманюк Я.Д., Думітраш Д.Г.)
Основні наукові проблеми, що розробляє учений, - демографічна ситуація, етногеографія, міграційні процеси, територіальні системи розселення. Досліджує територіальні особливості демографічних процесів і демографічної ситуації в Україні, географію міграцій населення, формування і територіальну організацію систем розселення, регіональні проблеми етногеографії етноконтактних зон. Автор понад 150 наукових праць.
Нагороди: Відмінник освіти України (1996 р.), Почесна грамота Управління освіти Чернівецької міської ради (1995 р., 2000 р.), Почесна грамота Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради (2004 р.), Почесна грамота Міністерства освіти та науки України (2004 р.), Почесна грамота ВАК України (2011 р.), Подяка Міністерства освіти та науки України (2005 р.), Почесна грамота ВАК України (2011 р.); Ювілейна відзнака Чернівецької ОДА «100 років Буковинському віче» (2018 р.); Почесна відзнака Чернівецької ОДА «На славу Буковини» (2019 р.); Почесна відзнака Чернівецької обласної ради «За заслуги перед Буковиною» (2019 р.).
Костащук Іван Іванович
Час завідування: з 1 липня 2021 р. ...
Народився 1 липня 1981 року у с. Верхні Станівці Кіцманського району (сьогодні Брусницької сільської громади Вижницького району) Чернівецької області.
Після закінчення Верхньостановецької середньої школи із золотою медаллю, вступив на географічний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, який закінчив 2003 році та отримав диплом магістра географії з відзнакою. В тому ж році вступив до аспірантури, підготовку в якій завершив достроковим захистом кандидатської дисертації на тему «Географічні особливості формування національної структури населення етноконтактних зон (на прикладі Чернівецької області» (2006 р.).
Костащук Іван Іванович впродовж семи років (з січня 2004 по січень 2011 року) працював за сумісництвом у Кіцманській районній гімназії, де показав високий рівень методичної роботи. Брав участь у обласному методичному семінарі керівників районних методичних кабінетів з основ економіки (28 листопада 2008 р.), районних семінарах з географії та основ економіки, створено два нових кабінети географії та економіки в новому закладі, які стали переможцями районного та призерами обласного конкурсу-огляду навчальних кабінетів. За сім років роботи у Кіцманській районній гімназії він виховав 8 учасників ІV етапу учнівських олімпіад з географії та економіки, а двоє учнів – Микитюк Степан (ІІІ місце) та Галюк Марина (ІІ місце) стали призерами олімпіади з географії у 2010 р. у м. Житомир. За підсумками атестації 2007 року йому присвоєно вищу категорію, а у 2012 році, як викладачу коледжу економіки та дизайну, звання «викладач-методист». В 2010 році здобув призове місце на ІІ (обласному) етапі Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року – 2010» в номінації «географія».
З грудня 2004 року і до тепер працює на різних посадах кафедри географії України та регіоналістики. Його студенти неодноразово ставали переможцями та призерами ІІ етапу конкурсу-захисту студентських науково-дослідницьких робіт (Кісіль Роман, ІІ місце (2018 та 2019 роки); Колосівський Назарій, І місце, 2020 р.).
У вересні 2019 року в Інституті географії НАН України успішно захистив докторську дисертацію на тему «Формування релігійного простору та його вплив на суспільні процеси».
Костащук І.І. є автором серії навчально-методичних посібників для підготовки учнів до ЗНО, а також для вивчення різних дисциплін на географічному факультеті. Йому належить понад 110 наукових та навчально-методичних праць з географії релігії, сакральної географії, географії освіти та культури, релігійного туризму та паломництва, демогеографії, політичної та електоральної географії, а також методики викладання географії в школі та ВНЗ.
Двічі обирався депутатом місцевих рад: у 2010 році – Шевченківської районної у місті Чернівці ради та у 2015 році – Чернівецької обласної ради.
Нагороди. За педагогічну діяльність та громадську позицію нагороджений численними грамотами та подяками Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації, Почесними грамотами Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради, Подякою та Почесною грамотою Національного центра «Мала академія наук України», Подякою Міністерства освіти і науки України. У 2009 році став лауреатом обласної педагогічної премії імені Омеляна Поповича, а у 2020 році отримав почесну відзнаку Чернівецької обласної ради «За заслуги перед Буковиною».
Костащук І.І. є дійсним членом Українського географічного товариства.